יום שלישי, 8 בפברואר 2011

תו ירוק – היהלום שבכתר

הרשו לי להתחיל את הפוסט בגאווה אישית ומקצועית: בחודש דצמבר זכתה חברת תרמוקיר בתו היהלום היוקרתי של מכון התקנים הישראלי. התו ניתן לראשונה לחברות שנושאות שבעה תווי איכות ומעלה והוא חלק מהמגמה של מכון התקנים לעידוד האיכות והמצוינות של חברות תוך העלאת מספר תווי האיכות שברשותם. תרמוקיר היא אחת משלוש חברות בלבד (יחד עם מל"מ בתעשייה האווירית וחברת רפאל מערכות לחימה מתקדמות) שזכו בתו היהלום.

termokir_tav_tahalom_(420 x 279)

מבין שבעת תווי האיכות הדרושים על מנת לקבל את תו היהלום, נמצא גם התו הירוק, המוענק בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה עבור מוצרים העומדים בקריטריונים אקולוגיים סביבתיים.

חפשו את התו הירוק. התו הירוק של מכון התקנים הישראלי הוא למעשה חותמת רשמית לעמידת המוצר בקריטריונים אקולוגיים ואישור מהימן עבור הצרכן כי אכן מדובר במוצר ירוק ולא בסיסמה שיווקית ריקה מתוכן. תו ירוק מוענק על ידי המשרד להגנת הסביבה ומכון התקנים הישראלי, למוצר או לשירות שפגיעתו בסביבה פחותה בהשוואה למוצר דומה אחר בעל ייעוד זהה ואשר יעילותו אינה נופלת מהמוצר האחר. המוצר נבדק במספר קטגוריות, כמו למשל שיפור היעילות האנרגטית, צמצום השימוש בחומרים מסוכנים ואפשרויות המחזור. בתהליך הבחינה לקבלת תו ירוק נערכת בדיקה מעמיקה של תהליכי הייצור, תיק המוצר, תכניות האיכות של המוצר ונוהלי העבודה של מערכת האיכות. התהליך כולל בדיקה של המסמכים, ביצוע בדיקות של המוצרים במעבדות המתאימות וביצוע מבדקים בחברה המייצרת. לאחר סיום הבדיקות והמבדקים בהצלחה ניתן אישור לסימון המוצרים בהתאם. כפי שציינתי בפוסט הקודם, הפעולות הכרוכות בייצור ושיווק מוצר ירוק סובבות ב-360 מעלות את המוצר החל משלב חומרי הגלם ועד לאריזה. כמובן שנדרשו שינויים רבים בפס הייצור על מנת לעמוד בקריטריונים הירוקים, שינויים אלה דרשו השקעה כלכלית לא קטנה, אך בשיקולי עלות מול תועלת - התגלו כריווחים. לאחרונה למשל השקענו 300 אלף ש"ח במערכת יניקת אבק ששואבת את האבק מאולם הייצור ומחזירה אותו בחזרה לתהליך הייצור. דוגמה זו היא הוכחה לכך שהרווחיות אינה באה לידי ביטוי רק במאזן המכירות אלא גם בהפיכת סביבת העבודה לבריאה יותר עבור העובדים.

כיום לחברת תרמוקיר 31 תווי תקן ירוקים. בימים אלה אנחנו עובדים על פיתוח מוצר ירוק חדש - מערכת שתיצור מעטפת תרמית עבור מבנים קיימים ותשפר את הנוחות התרמית בתוך המבנה ובכך תביא לחיסכון באנרגיה.

בפוסט הבא: שיקום אנרגטי במבנים. אם אתם עומדים לפני שיפוץ – כדאי לכם לקרוא!

ועד הפוסט הבא – Keep it green!

אלי כהן, מנכ"ל תרמוקיר תעשיות (1980) בע"מ, יו"ר ועדת חומרים של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה.

חברת תרמוקיר מספקת מוצרי איכות לבנייה. המוצרים עוברים מעקב בקרת איכות מחמירה בכל שלבי התהליך - החל מכניסת חומרי הגלם, לאורך שלבי הייצור ועד לאריזת המוצר, האחסנה וההובלה לאתר הבנייה. לאתר תרמוקיר